Známe vítěze letošního ročníku

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Prague Science Film Fest (PSFF), který se konal v Praze od 18. do 22. října, vyhlásil během komorního ceremoniálu vítězné snímky v celkem čtyřech kategoriích. Festival přivítal stovky návštěvníků jak na projekcích a přednáškách v kampusu České zemědělské univerzity tak i v kinech v centru Prahy.

Do hlavní soutěže se probojovala sedmnáctka nejlepších snímků, mezi kterými vybírala vítěze jak studentská porota tvořená zástupci všech fakult a institutů České zemědělské univerzity (ČZU), tak i zástupci jejího vedení, kteří předali cenu v kategorii Nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film. Obě poroty nezávisle na sobě nejvíce zaujal německý film Na tenkém ledě režisérů Henryho M. Mixe a Boase Schwarze. Podle studentské poroty tento vítězný snímek nejlépe propojil problémy lidstva a problémy přírody. “Film Na tenkém ledě poukazuje na důsledky zrychlujícího se tempa klimatické změny, která nemilosrdně přetváří přirozené prostředí volně žijících živočichů a jejich populace se díky této změně bezprecedentně snižují. Režie zprostředkovala pohled na alarmující důsledky klimatické změny takovým způsobem, že v divákovi vyvolává pocity neklidu a mnoho otázek globálního charakteru,” shrnuli své zdůvodnění v rámci závěrečného ceremoniálu zástupci vedení ČZU.

Rektor České zemědělské univerzity v Praze, profesor Petr Sklenička, udělil zvláštní ocenění také českému filmu Slyšet sýčka, režiséra Jana Hoška. Cílem této ceny, která je spojena s finanční odměnou 1 000 amerických dolarů, je vyzdvihnout a ocenit v zahraničním kontextu konkurenceschopný snímek z české produkce.

Vyvrcholením slavnostního ceremoniálu v kině Přítomnost pak bylo vyhlášení společné ceny festivalu Prague Science Film Fest a sesterského Academia Film Olomouc (AFO). Dramaturgové vybírali největšího favorita jak z mezinárodní soutěže PSFF tak i z hlavní soutěže 56. ročníku AFO a rozhodli se společnou Grand Prize udělit filmu Jak vyřešit budoucnost. “Vítězný snímek představuje zásadní a komplikovaná témata srozumitelnou cestou. Jako lidstvo čelíme v současnosti a především v blízké i vzdálenější budoucnosti mnoha hrozbám a výzvám. Autoři filmu si zaslouží ocenit za obrat k osobní i celospolečenské naději, která reflektuje závažnost rizik, ale přináší shrnutí konkrétních řešení globálních problémů lidstva,” zdůvodnil výběr poroty Zdeněk Rychtera, hlavní dramaturg PSFF a zároveň jeden z dramaturgů festivalu AFO. Cenu, která je spojena s finanční odměnou ve výši 10 000 amerických dolarů, si osobně převzala režisérka filmu Pernille Rose Grønkjær.

 „V posledních letech se i díky našim partnerům povedlo navýšit odměny pro vítěze. Věříme, že populárně-vědecký dokument je nutné podporovat, abychom fakta a poznání mohli dostat k široké veřejnosti,” dodává jeden z hlavních organizátorů festivalu Jakub Ráliš.

VÝHERCI FESTIVALOVÝCH CEN:

Cena studentské poroty
Na tenkém ledě, Německo, 2020 / Režie: Henry M. Mix, Boas Schwarz

Zvláštní ocenění rektora ČZU
Slyšet sýčka, Česká republika, 2020 / Režie: Jan Hošek
Cena je spojena s finanční odměnou 1 000 amerických dolarů

Cena za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film
Na tenkém ledě, Německo, 2020 / Režie: Henry M. Mix, Boas Schwarz
Cena je spojena s finanční odměnou 5 000 amerických dolarů

GRAND PRIZE festivalu Prague Science Film Fest & Academia Filmu Olomouc
Jak vyřešit budoucnost, Dánsko, 2021 / Režie: Pernille Rose Grønkjær
Cena je spojena s finanční odměnou 10 000 amerických dolarů

HLAVNÍ ORGANIZÁTOŘI:

POWERED BY: