Popularizace vědy v dokumentárním filmu může nabírat mnoha podob. Důkazem místo slibů budiž série tří článků, která má za cíl představit pestrý výběr snímků tvořících program Prague Science Film Festivalu. V prvním se zaměříme na část soutěžního výběru, jehož nezanedbatelnou část tvoří rozmanité wild-life dokumenty i trochu lifestylovější fun facty z oblasti vědy.
Dokumenty sledující divokou faunu v jejím přirozeném prostředí se dlouhodobě těší velké divácké popularitě, zároveň jsou ale terčem stereotypů, které je často hází spíše na televizní obrazovky než na plátna kin. Vyvést z tohoto omylu jistě pomůže například unikátní pohled na ptačí migraci jménem Na křídlech zimy. Úprk ptactva do teplejších podnebí je plný unikátních záběrů na fascinující ptačí formace, a právě v kinech půjde o jedinečnou podívanou. Podobně jako krátký dokument Pečovatelé, který se zabývá otázkou koexistence člověka a hmyzu v křehké době klimatické krize.
Pokud se těšíte na zimu, zajímavým teaserem by pro vás mohl být snímek Země vzdáleného severu – Polární noc. V něm se tvůrci vydávají za severní polární kruh poznat zvířata, která tam žijí. Wild-life s lingvistikou kombinuje dokument Velrybí řečičky. Film vyzdvihuje důležitost interdisciplinarity ve vědě, když sleduje tým složený z biologů, programátorů a počítačových vědců, který se snaží rozluštit řeč kosatek. Na své si přijdou i milovníci goril u filmu Gorily v obležení, jehož tvůrci se zamýšlejí nad rozpínavostí člověka směrem do přirozeného prostředí divokých zvířat. Jaký vliv má na jejich existenci?
Mezi dokumenty soustředěnými na život divoké zvěře najdeme i českou stopu jménem Slyšet sýčka. Za zdánlivě všeříkajícím názvem se ukrývá půlhodinový klenot zaměřený na pátrání po důvodech klesající populace sýčka v české přírodě. Na trochu odlehčenější notu zase zahraje hravý dokument V přestrojení: Mimikry přírody, který sleduje, do čeho se „převlékají“ nejrůznější živočichové. Pokud je tedy libo takový lifestylový wild-life dokument, zde jej najdete.
Všechny tyto jedinečné filmy uvidíte v rozmezí 18. až 22. října v Praze. Přijďte se přesvědčit, že dokumenty o zvířatech rozhodně nepatří jen do televize!
Autor: Tomáš Poštulka