Od velkého celku po detail. Portrét krajiny jako z rodinného fotoalba. Prague Science Film Fest odhaluje letošní program a 13 soutěžních filmů.

Z téměř devíti set snímků vybírali dramaturgové Prague Science Film Festu letošní soutěžní program. Návštěvníci se mohou opět těšit na pestrou škálu témat z oblasti přírodních věd. Hlavním festivalovým fokusem je pro tento rok krajina z různých úhlů pohledu. Cílem je pokusit se pochopit roli lidí v krajině a představit si, jak (by) vypadala bez nich.  

Bakterie, půda, voda, vítr, zrození, vykořisťování i taxidermie. Centrum Kampusu České zemědělské univerzity opět ožije populárně-vědeckým dokumentárním filmem, letošní program prozkoumá krajinu a její obyvatele z těsné blízkosti i jako celek. Podle vedoucího programu Zdeňka Rychtery v soutěžní třináctce hraje prim originalita vypravěčských postupů, ale i neprobádaná a odvážná témata. “Filmy jako Řeka nebo Óda na přírodu rámují téma krajiny jako celku. Filmový portrét stračeny Lumy s výmluvným názvem Kráva nebo dokument Severní proud o cestování plastů po mořích a oceánech jsou potom filmy, které jdou více do detailu a zajímají se o to, co lidské působení v krajině přináší. Nikdy ale nejde o jednostrannou kritiku nebo jednoznačnou oslavu lidského faktoru. Jde o ambivalentní diskuzi, nemáme jedno správné hledisko, jednu odpověď, ale snažíme se o hlubší pochopení přírodního celku,” říká Rychtera. I z toho důvodu se diváci nevyhnutelně setkají s odbornými úvody a debatami po projekcích. Zahraniční filmy z různých koutů světa v soutěžním klání doplní i český dokument Budiž voda od režiséra Karla Žaluda. 

Kromě soutěžní třináctky budou součástí programu i dopolední školní projekce a malé ohlédnutí za letošním ročníkem partnerského festivalu Academia Film Olomouc (AFO) pod Univerzitou Palackého. Kromě ceny pro vítěze soutěže PSFF bude totiž udělena i hlavní cena Grand Prize v hodnotě 10 tisíc amerických dolarů, o kterou soutěží i filmy uvedené na jaře v Olomouci.

Od 10. do 13. října se potkáme v Kampusu ČZU, kde pro návštěvníky chystáme nejen filmové projekce, ale také festivalové centrum a možnost společně sdílet filmové zážitky. Na PSFF zveme nejen studenty a zaměstnance univerzity, ale i širokou veřejnost. Pro všechny bude veškerý program zdarma. 

Nezapoměňte sledovat náš Facebook a Instagram, ať vám neuniknou detaily k jednotlivým filmům.

Soutěžní filmy PSFF 2022

Alergie útočí! (Un monde d’allergiques, Francie, 2022)

Budiž voda! (Česko, 2021)

Dvě tváře zítřka (The Two Faces of Tomorrow, Spojené království, 2021)

Francie napříč časem (France, le fabuleux voyage, Francie, 2021)

Chybíš mi, Tvůj Marius (I Miss You, Marius, Maďarsko, 2022)

Kráva (Cow, Spojené království, 2021)

Lidé větru (Le peuple des airs, Francie, 2021)

Óda na přírodu (Heimat Natur, Německo, 2021)

Orlovec: Mořský dravec (Osprey: Sea Raptor, USA, 2021)

Po přírodě (After Nature, Dánsko, 2022)

Řeka (River, Austrálie, 2021)

Severní proud (The North Drift, Německo, 2021)

Skrytá apokalypsa (The Invisible Extinction, USA, 2022)

 

Francie napříč časem (France, le fabuleux voyage, Francie, 2021)

HLAVNÍ ORGANIZÁTOŘI:

POWERED BY: