Pětiboj nekonečné inspirace

Pětiboj nekonečné inspirace

  • Přednáška, 90 min.
  • Česká republika

Inspirativní osobnosti ze světa filmu a vědy se utkají v souboji inspirativních 10minutových prezentací o to, kdo obecenstvo nejvíce nadchne svým unikátním tématem. V duchu festivalového tématu #fitcheck nám mluvčí odhalí, jak jejich inovace a výzkumy pomáhají péči o naše tělesné i duševní zdraví, nebo nakolik nás ovlivňuje prostředí, ve kterém žijeme. V tomto krátkém a dynamickém formátu vás prezentující strhnou svými úspěšnými projekty. Přijďte na jedinečný intelektuální sprint, který zorá úrodná pole vašich myslí!

🐑 Festada
Jedna ovečka, dvě ovečky, tři ovečky... Takto donedávna nepočítali ovce jen lidé snažící se usnout ale také čeští farmáři a pastevci. To závratným způsobem změnila inovativní aplikace mladé vědkyně Dominiky Sokolové, která usnadnila digitalizaci sběru dat o ovčích a kozích stádech.


🌲🌳 APLIKACE Lesodiverzita ANEB KOLIK MÁME V ČR HABITATOVÝCH STROMŮ?
Staré a pomalu odumírající stromy vytvářejí na svém povrchu nenahraditelné struktury pro život mnoha druhů různých organismů (např. lišejníků či hmyzu). Víme, že dnes máme takových stromů v naší krajině málo. A současně máme velmi malý přehled o tom, kde všude se vyskytují, v jakém počtu a jaké mají vlastnosti. Z tohoto důvodu jsme vyvinuli aplikaci Lesodiverzita, která umožnuje snadnou lokalizaci a zaznamenání vlastností habitatových stromů a jejich uložení do databáze. S pomocí nadšených uživatelů brzy budeme o habitatových stromech vědět víc.


🤖 ROZUMOVÁNÍ O ROBOTECH
Slovo „robot“ je tu s námi více než 100 let. Jak si roboty představoval Karel Čapek a jak ve své divadelní hře R.U.R. nastínil otázky, kterým se v dnešní době věnují vědní oblasti jako umělý život či umělá inteligence, to se letmo dozvíte během krátké prezentace nazvané „Rozumování o robotech“. Blíže se této problematice věnují knihy „Robot 100: Sto rozumů“ (v češtině) a „R.U.R. and the Vision of Artificial Life“ (v angličtině), které editovala Jitka Čejková z VŠCHT Praha.

🌲 LESNÍ LÉKÁRNA
Les jako lékárna či spíž. Botanik Petr Karlík a dendrolog Václav Bažant z Fakulta lesnická a dřevařská - ČZU v Praze provází diváky a čtenáře ve své pravidelné rubrice zajímavostmi o lesních bylinách i dřevinách. Skrz videa, články i recepty ukazují, jak nám mohou posloužit jako lék i ingredience do nedělního oběda.

*z důvodu nemoci jednoho z účastníků se nakonec jedná o čtyřboj

Všechna uvedení: Pětiboj nekonečné inspirace

ČTVRTEK 19. 10.
STŘEDA 18. 10.
ÚTERÝ 17. 10.
17:30

Pětiboj nekonečné inspirace

Aula ČZU
PONDĚLÍ 16. 10.
ČTVRTEK 13. 10.