Přednášky & hudební program

Nejen filmy živ je festivalový divák. S touto poučkou na paměti přistupovali k programu také organizátoři Prague Science Film Festu. Mimo přehršel špičkových populárně-vědeckých dokumentů vás tedy čeká také řada výživných přednášek k tématům, které filmy přináší. Jde o výsadu filmových festivalů – jít za pouhý audiovizuální zážitek a být zároveň platformou otevřené debaty a místem setkání diváků, tvůrců, protagonistů a festivalových organizátorů.

Doprovodný program Prague Science Film Festu: Přednášky vědeckých kapacit i interaktivní esej

Přednáškový cyklus zahájí v pondělí od 19:00 dánský fyzik Steen Rasmussen. Jeden z účastníků vědecké sleziny, kterou zachycuje dokument Jak vyřešit budoucnost, je pionýrem v oblasti umělé inteligence. Jeho přednáška se bude týkat živých procesů nejen v přírodě, ale také například v kyberprostoru. To vše v aule ČZU. Pokud budete v ten samý čas chtít upřednostnit spíše filmový zážitek, v kině Edison Filmhub si jednu projekci vzal pod svá křídla „Movie Barf“ Ryan Keating Lambert. Soutěžní snímek Na tenkém ledě obohatí svým úvodem, následovat bude diskuze, jejímž hostem bude věděc Jean-Michel Claverie

Úterý svou přednáškou obohatí mladá paleoklimatoložka Charlotte Honiat, která se účastnila rozsáhlé vědecké expedice na ostrově Madre de Dios, o níž pojednává snímek Divokou Patagonií. Poví vám mnoho detailů o své účasti na expedici, které se do filmu samotného nedostaly. Ojedinělý zážitek na vás pak čeká kině Přítomnost, kde vystoupí britský umělec Henry Driver. Představí svou interaktivní esej Tajemství půdy, která vizualizuje barvitý svět nacházející se pod našima nohama a vybízí k jeho prozkoumání.

Ve středu se těšte hned na dvojici jedinečných přednáškových oken. Aula ČZU nejprve od 17:00 přivítá expertku na gorily ve volné přírodě Marthu Robbins (její práci blíže ukazuje dokument Gorily v obležení). Kino Přítomnost o dvě hodiny později virtuálně přivítá reportéra deníku Boston Globe a zároveň režiséra filmu V pasti Davida Abela, který představí novinářský náhled na klimatickou krizi a ochranu přírody. Před přednáškou bude v Přítomnosti k vidění také jeho film, můžete si tedy udělat komplexní tematický večer. Ve čtvrtek pak přednáškový cyklus uzavře již zmíněný Jean-Michel Claverie. Francouzský emeritní profesor doplní program festivalu o přednášku s vábivým názvem „Lov na zombie viry v dávném sibiřském permafrostu“. Dá se takovému lákadlu vůbec odolat?

Prague Science Film Fest by zároveň nebyl právoplatným nástupcem AFO v pražských kulisách, kdyby chyběli DJové. Protančit s nimi můžete pondělní a úterní večer. Zatímco v pondělí to v Přítomnosti rozjedou Surrealita & Makropulos, úterý bude ve znamení DJů Myslivce a Hannyho v suchdolském Klubu C. Hudbu pak ve středu večer nahradí audiovizuální slast. V Přítomnosti uvedeme předpremiéru toužebně očekávané Duny režiséra Denise Villeneuvea. Na kořením provoněnou planetu Arrakis se s námi tedy můžete vydat ještě před oficiální českou kino premiérou.

Tak na co vyrazíte?

Autor: Tomáš Poštulka

HLAVNÍ ORGANIZÁTOŘI:

POWERED BY: