Ceny jsou rozdány! Které filmy PSFF 2023 byly ty nejlepší?

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Prague Science Film Fest, který se konal od 16. do 19. října 2023 v Kampusu České zemědělské univerzity v Praze, zná své vítěze! Ocenění byla předána během slavnostního ceremoniálu v pražském kině Přítomnost. Dokumenty byly oceněny celkem ve čtyřech kategoriích.

V soutěžní sekci programu letošního PSFF bojovalo o titul Nejlepšího mezinárodního vědeckého dokumentu celkem jedenáct filmů ze Spojeného království, Francie, Švédska, Kanady, Řecka, Nizozemska, Švýcarska a Spojených států. V soutěži byla zastoupena i Česká republika a to filmem Planeta Praha. Právě ten nejvíce zaujal mladé diváky a divačky a obržel Cenu studentské poroty složenou ze studentstva České zemědělské univerzity. “Film odhaluje rozmanité druhy rostlin a živočichů v městském prostředí, zvýrazňuje jejich schopnost přizpůsobit se urbanizaci a poukazuje na dopady klimatických změn. Jeho mimořádně působivá vizuální stránka a cenný příspěvek k povědomí o městské divoké přírodě zaujaly porotu a zaslouženě si získal vítězství.”

Porotu mezinárodní soutěže složenou ze zástupců fakult a vedení ČZU nejvíce zaujal dokument Svět pod zemí (Planet Soil) od tvůrců Marka Verkerka a Ignase van Schaicka. Film porotu zaujal především svým pozoruhodným estetickým zpracováním, které “nabízí ohromující makro záběry, které nás zavádějí do fascinujícího světa půdního hmyzu. Díky těmto detailům se nám film představuje dosud nepoznaný a záhadný svět, který často přechází nezpozorovaný.” 

Rektor ČZU profesor Petr Sklenička udělil zvláštní ocenění dokumentárnímu filmu Správná místa nikdy nebývají (True Places Never Are) pro jeho kvalitu a unikátní kombinaci témat. “Film nás zavede na ostrov, kde se propojuje ornitologie a kvantovou fyziku v neotřelém pohledu na svět. Tento pozoruhodný snímek nás vybízí k zamyšlení nad tím, co hledáme ve světě kolem sebe.”

Vyvrcholením udílení cen je stejně jako minulý rok cena Grand Prize, kterou uděluje PSFF společně se svým partnerským festivalem Academia Film Olomouc. O tuto cenu se uchází jak jedenáct soutěžních filmmů PSFF, tak Mezinárodní soutěž letošního 58. ročníku AFO, který se konal na konci dubna tohto roku. Porota složená z odbornic a odborníků z oblastí popularizace vědy a dokumentárního filmu udělila toto ocenění ve výši 10 tisíc amerických dolarů filmu Archa zapomnění. Porota film režiséra Iana Cheneyho označila za “skutečně originální a mimořádný film, který si klade hluboké a existenciální otázky s humorem, pokorou, upřímností a s jedinečně hravým filmovým jazykem.” Snímek je podle poroty “upřímnou snahou zachytit ukládání vzpomínek v přírodě, touhou zanechat lidskou stopu na tomto světě – a v neposlední řadě postavit obří archu.”

Porota Grand Prize měla náročné rozhodování z důvodu vysoké kvality všech zúčastněných filmů. Proto se rozhodla udělit čestné uznání dokumentu Usměj se a zamávej, který “představil mimořádnou bytost, která zaplnila celý prostor a probudila naši touhu po dalším zkoumání.” 

Ceny jsou rozdány a my moc děkujeme všem návštěvníkům a návštěvnicím za účast na projekcích a debatách!

HLAVNÍ ORGANIZÁTOŘI:

POWERED BY: